O festivalu

Zasílání novinek

Reklama

CS2014

Pro média

XI. ročník Česko-Slovenských dnů v Plzni 2014

„Češi a Slováci společně“ 

1. 10. – 28. 10. 2014

v rámci Měsíce české a slovenské vzájemnosti

Pod záštitou velvyslance Slovenské republiky v ČR Petra Weisse, 

hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse, 

a primátorů města Plzně Martina Baxy a města Žiliny Igora Chomy

 

 

 

Už po jedenácté si Plzeňané budou moci užít slovenskou kulturu a také ochutnat vyhlášenou gastronomii sousední země. Slovensko, které zůstává pro Čechy jedním z nejoblíbenějších turistických cílů, přiblíží v měsíci říjnu festival Česko - Slovenské dny v Plzni.

 

 

Po celý měsíc říjen bude ve Smetanových sadech pod širým nebem k vidění výstava Slovenská kresba, na které se představí slovenští výtvarníci ocenění od roku 1996 na Bienále kresby Plzeň.

 

Slovenský fotograf Ivan Mocko, rodák z Piešťan, bude vystavovat své fotografie od 6. října do 8. listopadu v galerii Artamo v Čelakovského ul. Výstava vzniká za podpory Fotoklubu Plzeň, o.s. a její vernisáž se uskuteční 6. října v 18:00.

 

Hlavní program pod názvem Česko – Slovenské dny open air je připraven na 11. a 12. října. Na prostranství u fontány na Chodském náměstí vyroste v těchto dnech pravá slovenská salaš, ve které se budou vařit bryndzové halušky a prodávat domácí klobásy, slanina a čerstvé ovčí sýry. Před salaší se budou po celou sobotu střídat vystoupení folklórních souborů a dalších slovenských umělců. Pro nejmenší návštěvníci festivalu se mohou dopoledne těšit na divadelní představení s názvem „Rozprávky jsou pohádky“, plzeňský lidový soubor Mladinka předvede slovenský tanec "karička", v podání lidové hudby Vesna z Liptova zazní tradiční slovenské písně. Na programu je i koncert žilinské kapely A29, která se rovněž lidovou hudbou inspiruje, ale přetváří ji velmi osobitě do současné podoby world music. Jejich hudba je okořeněná rockem, folkem, jazzem, gospelem i klasikou. V kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí se 11. října od 16 hodin odehraje koncert vynikajícího varhaníka z Košic Miroslava Píše a v neděli 12. října se na stejném místě uskuteční děkovná mše svatá za 10 let Slovenského katolického centra v Plzni, kterou bude doprovázet sbor Angelus.

 

18. října zazní v Korandově sboru ČCE v Plzni Spirituály promlouvající (nejen) k Čechům a Slovákům v podání komorního pěveckého sboru De profundis.

 

25. října se proti sobě mohou češi a slováci utkat v pivovaru Pukrmistr na tradičním Bowlingovém turnaji Češi vs. Slováci. 

 

Ani letos nemohou chybět velmi oblíbené Dny slovenské kuchyně v plzeňských restauracích. Nejprve typické slovenské speciality připraví od 6. do 12. října The Pub, od 13. do 19. října převezme štafetu restaurace U Salzmannů a od 20. do 26. října můžete lahůdky z kuchyně našich sousedů ochutnat v Gondole.

 

Symbolickou tečkou bude v den státního svátku 28. října „Den vzniku samostatného československého státu“ promítán v Kině Beseda film Slovensko 2.0. Snímek je mozaikou 10 různých krátkých filmů (hraný, animovaný, dokumentární, experimentální film), které reflektují dvacet let existence Slovenska očima deseti slovenských režisérů - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tyto režisérské osobnosti představují široké generační, názorové a žánrové spektrum a podávají společensko-kritickou a uměleckou reflexi současné slovenské situace a národních dějin posledního století.

 

„Letošní ročník je po tom loňském jubilejním o něco skromnější, přesto jsem přesvědčená, že se nám podařilo získat velmi zajímavé umělce. Zejména se těším na žilinskou kapelu A29, jejíž interpretace slovenských lidovek je opravdu jedinečná,“ říká ředitelka Česko-Slovenských dnů v Plzni Iveta Sochorová. „Ráda bych na náš festival pozvala všechny, kteří mají rádi Slovensko a chtějí si připomenout, jak je tahle ‚malá velká země‘ zajímavá.“

 

Vstupenky na koncerty a film je možné zakoupit na prodejních místech systému Plzeňská vstupenka. 

Vstup na Česko – Slovenské dny open air v prostoru u fontány na Chodském náměstí a na výstavu Slovenská kresba je zdarma.

 

 

Tiskový servis:

Daniela Vítová

mobil: 603 736 159

 

e-mail: d.vitova@volny.cz